Українська Православна Церква / Ukrainian Orthodox Church / Украинская Православная Церковь
Предстоятель УПЦ 
Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир

 Бiографiя
 Пастирське слово
 Проповіді
 Питання-Вiдповiдь
 Інтерв'ю

Церква 
 Новини
 Історія
 Священний Синод
 Єпископат
 Єпархії
 Монастирі
 Навчальні заклади
 Офіційні видання

Київська єпархія 
 Храми Києва

Наші святині 
 Ікони
 Святі

Фотогалерея 
 Предстоятель
 Події


Українська Православна Церква / Ukrainian Orthodox Church / Украинская Православная Церковь Питання і відповіді (FAQ)[ Поставте запитання ]


Розділ: Зміст -> Богослуження, обряди і традиції -> Поминання померлих

Питання
·   Невже наша молитва може допомогти померлим?
·  Невже померлим необхідні продукти?
·  Як правильно молитися за упокій померлих? Де і скільки треба ставити свічок?
·  Як рахувати 9-й та 40-й дні після смерті? Що в ці дні треба робити?
·  Як правильно замовити панахиду у храмі? Що принести?
·  Як правильно відбути поминки? Що можна подавати до столу? Чи можна пити спиртне?
·  Що робити, коли сняться померлі родичі? Що це означає?
·  Что лучше для упокоения души усопших : панихида , сорокоуст , "бескровная жертва" на проскомидии, или чтение пслтыря. С уважением Александр
·  Подскажите, пожалуйста, как считать 9 дней после сметри человека, если он умер после 6 часов вечера - учитывать день смерти или нет? Спасибо
·  Як Церква ставиться до вскриття тіла після смерті та досліджень, які проводяться над мертвими тілами?
·  Як згідно церковних правил провести Радоницю? Чи дозволяє Церква пити спиртне на цвинтарях?
·  Чому сьогоднішній поминальний день називається Радоницею?
·  Який порядок церковних поминань померлих під час Великого посту?

 Відповідь
 
Невже наша молитва може допомогти померлим?

Блаженніший Мирополит Володимир: По-перше, у Бога немає мертвих, для нього усі живі. І Господь не казав, що ближнього треба любити лише тоді, коли він з нами на землі.
Зі Святого Письма нам відомо, що немає можливості каяття після смерті, і тому ті, що відходять до Господа, мають потребу у допомозі, і наш святий обов’язок молитися за спокій душ наших рідних та близьких, та прощення їм гріхів.
Про те, що така молитва дієва, ми маємо свідчення у Святому Письмі, у житіях святих, церковній історії та з власного досвіду багатьох церковних людей.
Ми щодня особисто молимся за упокій душ наших ближніх, але соборна молитва має особливу силу, бо є молитвою всієї Церкви. А Господь каже, що „якщо двоє з вас погодяться на землі просити про всяке діло, то, чого б вони не попросили, буде їм від Отця Мого Небесного” (Мф. 18, 19).
Тому і встановлені в Церкві, окрім особистих молитв, ще й такі поминальні дні, як Вселенська батьківська поминальна субота.

Повернутися в початок


Невже померлим необхідні продукти?

Блаженніший Миртополит Володимир: Дійсно, померлі не мають потреби у продуктах харчування. Але вони мають потребу у нашій молитві та милостині за них. Такою милостинею і є ті продукти, котрі ми приносимо на панахиду та гроші, які ми роздаємо жебракам.
У підтвердження цього ии маємо багато повчальних прикладів житій святих. Так серед повчань „Прологу” ми читаємо, що ігуменія Афанасія заповідала сестрам свого монастиря робити трапезу для жебраків та нужденних протягом 40 днів після власної смерті. Але сестри не послухали повеління. Тоді свята у супроводі двох ангелів сама з’явилася уві сні декільком сестрам і сказала: „Невже не знаєте ви, що милостиня та молитви священиків умилостивляють Бога. Якщо душі спочилих грішні, то завдяки цьому Господь прощає їм гріха. А якщо душі чисті від гріхів, то благодійність служить для спасіння душ благодійників”.
Тож і нам доречно прислухатися до цих слів та поминати, тобто пам’ятати, згадувати спочилих у своїх молитвах та творити за них милостиню.

Повернутися в початок


Як правильно молитися за упокій померлих? Де і скільки треба ставити свічок?

Блаженніший Митрополит Володимир: Молитись за померлих родичів, близьких та знайомих є обов’язком кожного християнина.
Найпростішою є молитва зі словами "Упокой, Господи, душу усопшого раба Твоєго, наприклад, Маркіяна та померлої раби Твоєя Феодосії та прости їм гріхи їх".
Інші заупокійні молитви можна знайти у православному молитвослові.
Існує також благочестива традиція читати за покійними Псалтир з додаванням після кожної кафізми особливої заупокійної молитви. Зазвичай Псалтир читають над покійним відразу після смерті і до погребіння, або протягом 9-ти, чи 40-ка днів після смерті.
Окрім приватної молитви, існує ще й молитва церковна. До заупокійних богослужень належать панахида, літія, парастас та заупокійна літургія. Про них ви можете запитати у храмі, або прочитати у книжках, на кшталт "Закону Божого" або "Нова Скрижаль".
А скільки ставити свічок залежить від ваших можливостей і бажання. Якихось особливих правил з цього приводу Церква не встановлювала. Що стосується місця, де ставлять свічки за упокій, то це так званий "канон" - невеличкий столик-підсвічник з розп’яттям. Якщо ж його немає, чи у храмі дуже багато людей, то поставити свічку та помолитися за упокій своїх спочилих близьких можна в будь якому місці храму. І головне тут ваша внутрішня налаштованість на молитву, а не місце, де ви стоїте.

Повернутися в початок


Як рахувати 9-й та 40-й дні після смерті? Що в ці дні треба робити?

Блаженніший Митрополит Володимир: Першим днем вважається і рахується сам день смерті, навіть, якщо людина померла ввечері. Таким чином 9-тим або 40-им днем після смерті буде 9-й або 40-й день, рахуючи сам день смерті.
Ці дні, а також річниці смерті, є днями особливого поминання померлого. Слово "поминати" походить від слова "пам’ятати", тобто згадувати спочилого. Християнина згадують перш за все у молитвах, тому в ці дні треба особливу увагу приділити молитві: і домашній, і церковній.
Зазвичай в 9-й та 40-й дні родичі померлого відвідують Церкву, де замовляють панахиду або подають заупокійні записки та просфори на літургію. Якщо, служба в храмі правиться не щодня, то панахиду можна відправити і в інший день, за традицією напередодні поминального.
З давніх часів встановлені і поминальні трапези. Колись це були спеціальні трапези для жебраків та безпритульних, як милостиня їм від імені і за померлого. Тепер милостиню зазвичай дають у храмі або на кладовищі, а вдома накривають стіл для родичів.
Нажаль не завжди ці поминальні трапези проходять у благочестивій та благоговійній обстановці. Гадаю, що допомогти не забувати мету зібрання, може молитва на початку та в кінці трапези, а також обмежене вживання алкоголю, бо померлому горілкою ви не допоможете, а власній душі можете занапастити.

Повернутися в початок


Як правильно замовити панахиду у храмі? Що принести?

Блаженніший Митрополит Володимир: Щоб замовити панахиду, треба прийти до храму і спитати, де подають на панахиду. Існує благочестива традиція в поминальні дні приходити до церкви перед початком богослуження, щоб встигнути подати поминальну записку та просфору на літургію. Тоді священик під час звершення проскомідії помолиться і за ваших близьких.
Панахиду та заупокійну літургію можна замовити і заздалегідь, наприклад, з вечора. Але головне, щоб замовлення молитви не обмежувалося поданням записок та внесенням пожертви на храм. Ви повинні знайти можливість особисто бути присутніми на молитві, бо це молитва Церкви і від вашого імені за вашого родича, або знайомого.
Що стосується продуктів, які приносять на панахиду, то зазвичай це хліб, цукор, олія, крупи тощо. Але існують і місцеві традиції, про які ви можете запитати у храмі. Після відправи панахиди, ці продукту священик, або та людина, якій він благословить, розділяє серед служителів храму та тих, хто потребує. В багатьох парафіях існує благочестива традиція продукти з великих панахид, як то батьківські поминальні суботи, відвозити до лікарень, в’язниць або до дитячих будинків.

Повернутися в початок


Як правильно відбути поминки? Що можна подавати до столу? Чи можна пити спиртне?

Блаженніший Митрополит Володимир: Головне на поминках - це молитва. Тому в поминальний день треба відвідати церкву і помолитися за літургією або на панахиді.
Що ж стосується поминальної трапези, то бажано звернути увагу на те, щоб у пісні дні на столі була пісна їжа. Якщо посту немає, то стіл має бути хоча і скоромним, але скромним, щоб поминальна трапеза не перетворювалася на банкет і не тривала довго.
Щодо спиртного, то церква завжди закликала своїх вірних утримуватися від вживання алкоголю на поминках, бо як вчить Святе Письмо: "Вино звеселяє душу людини". Але якщо повністю відмовитися від спиртного неможливо, то треба намагатися максимально обмежити його вживання. Горілкою померлому ви не допоможете, бо йому потрібні ваші молитви, а не тости за його душу.

Повернутися в початок


Що робити, коли сняться померлі родичі? Що це означає?

Блаженніший Митрополит Володимир: Хоча Церква дуже обережно ставиться до снів, та не займається їх тлумаченням, коли сняться померлі, то це чи не єдиний випадок, коли Церква знає точну відповідь на питання "Що робити?".
Треба посилити молитву за упокій души свого родича або близького, який наснився. Треба відвідати церкву і звернутися до священика з проханням відправити панахиду, або помолитися за спочилого за літургією.
При цьому не треба хвилюватися, або лякатися. Мерці не можуть заподіяти вам ніякої шкоди.
Якщо ж це спокуса, то до молитви за покійного треба додати і власну участь у таїнствах Церкви. Перш за все треба частіше бувати на Сповіді та Святому Причасті.
При цьому не треба надмірно замислюватися про значення снів, бо таким чином легко потрапити у пастку. Якщо Господь і хоче нам цим щось сказати, то Він знайде і інший спосіб.

Повернутися в початок


Что лучше для упокоения души усопших : панихида , сорокоуст , "бескровная жертва" на проскомидии, или чтение пслтыря.
С уважением Александр


Всякая молитва об упокоении души, равно как и благотворительность и раздача милостыни, есть благом для усопшего. Что касается различных церковных чинопоследований, то их можно расположить в следующей последовательности по степени их значимости: - заказная литургия (видимо это подразумевалось вами как «бескровная жертва» на проскомидии); - сорокоуст (сорокакратное поминание на проскомидии); - панихида; - чтение псалтири по усопшему.
Повернутися в початок


Подскажите, пожалуйста, как считать 9 дней после сметри человека, если он умер после 6 часов вечера - учитывать день смерти или нет?
Спасибо


Девять дней по смерти человека считаются начиная с того дня, когда человек преставился, то есть день смерти учитывается.
Повернутися в початок


Як Церква ставиться до вскриття тіла після смерті та досліджень, які проводяться над мертвими тілами?

До тіла людини, яка померла, Церква ставиться з шаною і благоговінням. Бо на відміну від атеїстів, ми віримо, що буде загальне воскресіння мертвих, коли душа знову поєднається зі своїм тілом. І цього не уникнути навіть тоді, коли мертва тіло спалити, а порох розвіяти з літака на висоті десяти кілометрів. Не зашкодить цьому і той, хто встановлює причину смерті. Церква завжди закликає з повагою ставитися до волі усопшої людини та її близьких. Наскільки мені відомо, більшість православних віруючих не бажають, щоб їх тіло вскривали або досліджували. І держава і медицина повинні на це зглянути, і, якщо є заповіт або воля близьких, не наполягати на обов’язковому вскритті мертвого тіла. Але, якщо людина сама, ще за життя заради науки або здоров’я інших дозволила використовувати або досліджувати її тіло, і до такого вибору треба ставитися з повагою.
Повернутися в початок


Як згідно церковних правил провести Радоницю? Чи дозволяє Церква пити спиртне на цвинтарях?

Блаженніший Митрополит Володимир: Церква завжди закликала своїх вірних утримуватися від спиртного на поминках. Горілкою померлим не допоможеш, бо їм потрібні наші заупокійні молитви, а не тости. Слово поминати походить від слова „пам’ять”, а у п’яного паморочиться свідомість та втрачається пам’ять. Який з нього молитвеник? Традиція поминати спиртним має язичницьке походження. Цей бур’ян рясно проріс за радянських часів, коли молитися забороняли і не навчали, коли церковні традиції викорінювалися, а нові радянські не приживалися. На Радоницю як і в інші поминальні дні головним є молитва. Це може бути молитва в храмі. Ви можете запросити священика відправити літію на могилі. Ви також повинні і самі помолитися за упокій ваших близьких. Що стосується поминальної трапези, то вона походить від традиції роздавати милостиню за померлих та годувати жебраків та нужденних. Тож не застілля та п’яні розмови, а молитва та милостиня є традиційним церковним поминанням померлих.
Повернутися в початок


Чому сьогоднішній поминальний день називається Радоницею?

Блаженніший Митрополит Володимир: Закінчилася Світла Пасхальна Седмиця і церковний устав дозволяє відправляти традиційне поминання померлих. Тому після Фоминої неділі віруючі приходять на могили своїх близьких з радісною звісткою про Воскресіння Христове. Тому цей день і називається Радницею. Ми віримо і знаємо, що в Бога немає мертвих. Ми віримо, що Христос воскрес і відкрив врата раю для тих, хто вірує в Нього. Ми знаємо, що Христос переміг смерть і вона вже не має влади над людьми. Тому то і можлива поминальна радість. В цей день на цвинтарях звучать пасхальні піснеспіви та відправляються над могилами заупокійні літії. Наша радість за Воскреслим Господом поєднується з сумом про розлучення з близькими та надією на зустріч з ними у Царстві Небесному. Головне, щоб ті невеличкі поминальні трапези, до яких звик наш народ, не перетворилися у нестримні застілля, де вже й забутий привід зібрання. Пам’ятайте, що горілка і мертвому не допоможе, і вашу душу може занапастити.
Повернутися в початок


Який порядок церковних поминань померлих під час Великого посту?

Блаженніший Митрополит Володимир: В дні Великого посту в монастирях і храмах, в яких служать щоденно, в будні по закінченні вечірнього богослужіння щодня звершують заупокійні літії – короткі поминальні молитвослів’я. В суботні і недільні дні Великого посту відправляються панахиди. В ці ж дні, коли звершується Божественна літургія святителя Іоанна Златоуста або святителя Василя Великого, ви можете подати імена померлих на проскомідію. Не звершуються поминальні служби під час Страсної та Світлої Седмиць – тобто, тижнів перед і після Пасхи. Разом з тим, під час Світлої Седмиці і погребання звершується особливим пасхальним чином.
Повернутися в початок

 
Киевская Русь
© Українська Православна Церква
Технічна підтримка Global Ukraine