Українська Православна Церква / Ukrainian Orthodox Church / Украинская Православная Церковь
Предстоятель УПЦ 
Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир

 Бiографiя
 Пастирське слово
 Проповіді
 Питання-Вiдповiдь
 Інтерв'ю

Церква 
 Новини
 Історія
 Священний Синод
 Єпископат
 Єпархії
 Монастирі
 Навчальні заклади
 Офіційні видання

Київська єпархія 
 Храми Києва

Наші святині 
 Ікони
 Святі

Фотогалерея 
 Предстоятель
 Події


Українська Православна Церква / Ukrainian Orthodox Church / Украинская Православная Церковь Питання і відповіді (FAQ)[ Поставте запитання ]


Розділ: Зміст -> Правила поведінки


Питання
·  Дуже релігійні люди хрестяться навіть тоді, коли проходять або проїздять повз храм або монастир. Чи обов’язково це робити?
·  Чи можна жінці стригти та фарбувати волосся?
·  Чому жінці не можна заходити до храмів та монастирів у брюках та з непокритою головою?
·  Что значит согрешить невольно и в неведении, слухом и зрением? Если мне на улице над ухом  прохожие выругались матом, я согрешила?Да и вообще, как это переносить, если со мной такое случается постоянно? Обидно за наш народ, который русский  язык уже забыл, украинский ещё не выучил, поэтому разговаривает на матерном языке.
·  Пробачте за таке питання, але не знаючи певних правил поведінки у храмі, часто можна почути різні закиди. Поясніть, будь ласка, чи гріх це - торкатися руками ікон або Розп’яття, коли прикладаєшся до них ? І чи можна прикладатися двом олюдям одночасно? Спаси Господи
·  Навіщо цілують ікони або мощі святих?
·  Як навчитися правильно молитися?
·  Як правильно повісити ікони вдома?
·  Чи правильно, що зараз ікони вішають не тільки у церквах, а й в офісах та навіть в магазинах?
·  Нещодавно дізналася, що день народження і день ангела - це різні дні. А як визначити, коли у тебе день ангела?
·  Що робити, коли на молитву не вистачає часу?
·  Чи можна молитися по дорозі на роботу?
·  Що краще: молитися всією родиною чи кожному окремо?
·  Чому ми повинні дякувати Богові навіть під час випробувань? І як цьому навчитися?
·  Христос Воскрес! Можливо моє питання здасться Вам трохи не доречним. Чи можна вагітній жінці бути присутній на поминках чи гробках? Від людей чула різні думки. Допоможіть розібратися. У мене в цьому році роковини смерті близької людини та й поминальні дні не за горами. Дякую.

 Відповідь
 
Дуже релігійні люди хрестяться навіть тоді, коли проходять або проїздять повз храм або монастир. Чи обов’язково це робити?

Блаженніший Митрополит Володимир: Це древній благочестивий звичай. Таким чином людина віддає належну повагу Богу та до місця Його особливої присутності.
Бо як каже Святе Письмо "серцем ми віруємо для праведності, а устами сповідуємо для спасіння", а Господь прямо каже: "Хто посоромиться Мене… у роді цьому… (тобто серед людей), того посоромиться і Син Чоловічеський, коли прийде у славі Отця Свого…" (Мк. 8, 38).
До того ж хрести храмів та куполи, що видніються здалеку, спонукають нас до молитви. А молитва діється не тільки внутрішнє, але й зовні.
А наша зовнішня молитва, коли ми благоговійно хрестимося без виклику по відношенню до оточуючих, є своєрідною проповіддю і свідченням про православну віру.
Але хочу зауважити, що це лише благочестива традиціє, а не правило, яке треба обов’язково виконувати

Повернутися в початок


Чи можна жінці стригти та фарбувати волосся?

Блаженніший Митрополит Володимир: Зазвичай жінки в храмі з покритими головами, тому не видно чи вони зі стрижкою, і чи фарбоване у них волосся. Тому гадаю, що це питання скоріше про вигляд жінки поза межами храму.
Тож і ми разом з апостолом Павлом побажаємо жінкам, щоб вони "в пристойному вбранні, з соромливістю і невинністю прикрашали себе не зовнішнім плетінням волосся, не золотом, не перлами, не дорогоцінним одягом, а добрими ділами, як личить жінкам, які присвячують себе благочестю" (1 Тим. 2, 9).
А коли людина більше піклується про внутрішню красу, ніж про зовнішню, це відображається і в її поведінці, і в її одежі, і в її стрижці і в кольорі волосся.

Повернутися в початок


Чому жінці не можна заходити до храмів та монастирів у брюках та з непокритою головою?

Блаженніший Митрополит Володимир: Для кожної справи є відповідна одежа: у вечірній сукні ви не підете на стадіон, а у спортивному костюмі - в театр. Так само існує традиція відповідного вбрання під час відвідин храму, а особливо монастирів.
Мета відвідин церкви - молитва. А згідно зі Святим Письмом, жінка повинна молитися з покритою головою. Дуже добре, що зараз у багатьох храмах та монастирях хустку можна отримати при вході.
Щодо брюк, то Святе Письмо вимагає, щоб жінки одягалися у жіночу одежу, а чоловіки у чоловічу. Тому гадаю, тому, хто спеціально збирається йти до храму краще одягнути спідницю відповідної довжини.
В усіх випадках треба намагатися поважати благочестиві традиції нашого народу та нашої Церкви, бо зі своїм уставом, як кажуть до чужого монастиря не ходять.
Але якщо людина вперше прийшла до храму, або у неї раптово виникло бажання зайти помолитися, брюки або відсутність хустки не повинні стати перепоною людині для спілкування з Богом у храмі. Тому постійні парафіяни повинні з повагою та доброзичливістю ставитися до людей, навіть у ситуації, коли їх зовнішній вигляд не відповідає традиції храму чи монастиря. Не треба людину виганяти, або ображати, але якщо і необхідно зробити зауваження, то так щоб людина не втратила бажання приходити до храму.

Повернутися в початок


Что значит согрешить невольно и в неведении, слухом и зрением? Если мне на улице над ухом  прохожие выругались матом, я согрешила?Да и вообще, как это переносить, если со мной такое случается постоянно? Обидно за наш народ, который русский  язык уже забыл, украинский ещё не выучил, поэтому разговаривает на матерном языке.

Блаженніший Митрополит Володимир: Согрешить невольно, значит совершить необдуманное зло или недостойный поступок. Согрешить в неведении, означает что человек, совершающий греховный поступок либо вовсе не знает о греховной природе своих действий, либо даже не задумывается об этом. Согрешить слухом и зрением, означает услаждаться слушанием или созерцанием греховного.
А если при Вас выругался прохожий, то Вы не согрешите, если пропустите это мимо ушей. Но если в результате Ваша душа пришла в негодование и Вы при этом осудили ближнего, тогда можно сказать, что через уши грех вошел в вас.
Что касается, культуры речи, то я с Вами полностью солидарен. При этом всегда вспоминаю слова Священного Писания: «Человек, привыкающий к бранным словам, во все дни свои не научится» (Сир. 23, 19).

Повернутися в початок


Пробачте за таке питання, але не знаючи певних правил поведінки у храмі, часто можна почути різні закиди. Поясніть, будь ласка, чи гріх це - торкатися руками ікон або Розп’яття, коли прикладаєшся до них ? І чи можна прикладатися двом олюдям одночасно? Спаси Господи

Блаженніший Митрополит Володимир: Якщо ми цілуємо ікону або Розп’яття, то ніщо не забороняє нам благоговійно торкатися святині руками, якщо так зручніше. Токож нічого страшного не буде, якщо двоє людей одночасно з різних боків прикладуються до однієї ікони.
Повернутися в початок


Навіщо цілують ікони або мощі святих?

Блаженніший Митрополит Володимир: Цілуючи ікони та інші священні предмети, ми виявляємо нашу шану і благоговіння перед Богом, Пресвятою Богородицею та святими. Традиція благоговійно прикладатися до святинь є давньою і є неодмінною частиною релігійної культури нашого боголюбивого народу.
Це можна бачити під час відвідин наших міст і сел чудотворними іконами або мощами святих. Декілька годин доводилося простоювати віруючим в черзі до Животворящого древа Хреста Господня, мощей святого великомученика Пантелеімона або апостола Андрія Первозванного під час їх перебування в Києві. І це заради того, щоб тільки благоговійно торкнутися святині та поцілувати її. Таке благоговійне молитовне очікування є нашою жертвою Богові, яку він з радістю приймає від нас, і подає нам через святиню все необхідне для спасіння души.
Але це особливі випадки. За звичай у храмі ми прикладаємося спочатку до ікони, яка знаходиться на центральному аналої посеред храму. Це може бути храмова ікона або ікона святого, яка покладається для поклоніння віруючим в день пам’яті цього святого.
Ми також цілуємо місцеві святині (шановані ікони, мощі святих тощо), а також Розп’яття як знаряддя нашого спасіння. Але все це робимо не під час богослужіння, а перед початком або після його закінчення, щоб не заважати соборній молитві Церкви.
Під час богослужіння треба залишити усі власні печалі та потреби, і разом з усією Церквою
„єдиними вустами і єдиним серцем” славити нашого Господа, який знає потреби кожного з нас і не залишає їх без уваги.

Повернутися в початок


Як навчитися правильно молитися?

Блаженніший Митрополит Володимир: Молитва – це не тільки звернення до Бога з проханням або каяттям. Молитва – це перш за все спілкування з Богом.
Про те, як треба молитися говорив сам Господь наш Іісус Христос. Він залишив нам молитву „Отче наш”, яка містить у собі всі необхідні для людини прохання.
При цьому Господь казав, що треба молитися не лицемірно, не на показ і без зайвих слів.
Справжньою школою молитви є Псалтир. Псалмами цар Давид прославляв Бога. Псалми Господь співав разом з апостолами. Псалми були втіхою святим. І саме псалми складають значну частину православного богослужіння та келейного правила православного християнина.
Навчаємося молитися ми і в храмі під час богослужіння, бо саме Церква протягом століть береже і передає з покоління в покоління аскетичний та молитовний досвід угодників Божих.
Але завжди треба пам’ятати, що молитва, це живе спілкування з живим Богом, наша зустріч з Ним та розмова з нашим Отцем Небесним.

Повернутися в початок


Як правильно повісити ікони вдома?

Блаженніший Митрополит Володимир: За традицією, ікони треба вішати або ставити на спеціальну полицю в східному куті кімнати. Раніш навіть будинки будувалися так, щоб один з кутів був на схід. Якщо немає можливості поставити там, треба влаштувати так званий красний, тобто красивий, кут — місце, яке видно з входу до кімнати, щоб святині надавалося достойне вшанування і поклоніння. Ще ікони вішають над виходом з дому, щоб можна було помолитися і попросити Божого благословення на дорогу. Природно мати ікони і на кухні або в їдальні, щоб помолитися перед початком трапези та подякувати Богові по її закінченні. Але взагалі ікони можуть супроводжувати нас скрізь, як вікна до Царства Небесного, на згадку нам про справжню мету нашого земного життя.
Повернутися в початок


Чи правильно, що зараз ікони вішають не тільки у церквах, а й в офісах та навіть в магазинах?

Блаженніший Митрополит Володимир: Господь поруч з нами скрізь, і під час молитви в храмі, і під час нашої роботи. Про святих говорять, що вони "ходять перед Богом". Це означало, що вони постійно пам’ятають та відчувають Його присутність. Тож і людина не повинна бути схожою на тих дітей, які, щоб поїсти заборонених батьками ласощів, затуляють рушником ікони, щоб "Боженька не бачив". Тож природно, що ікони є скрізь, як нагадування про присутність Божу у цьому світі. Ікони на робочих місцях, в офісах та магазинах, це й можливість звертатися у молитвах до Господа та Пресвятої Богородиці. До того ж наявність ікон когось втримає від неблагочестивої поведінки та гріховних вчинків. Ікони у громадських місцях — це також місіонерське свідчення про православну віру та благочестиві традиції нашого народу.
Повернутися в початок


Нещодавно дізналася, що день народження і день ангела - це різні дні. А як визначити, коли у тебе день ангела?

Блаженніший Митрополит Володимир: День ангела - це день пам’яті святого, на честь якого людині дається ім’я при хрещенні. Тож у цьому випадку ангелом називається не ангел-хранитель людини, який теж є у кожного, а однойменний нам святий, який стає нашим покровителем та прикладом життя у Христі. День ангела ще називають іменинами, бо він пов’язаний з ім’ям святого і ім’ям людини. Дізнатися про те, коли святкувати день свого святого можна з церковного календаря. Але коли людина точно не знає, на честь якого святого її хрестили, то можна порадитися зі священиком, або знайти за календарем день пам’яті найбільш відомого святого з цим ім’ям, або першого святого з цим ім’ям після дня вашого народження. До речі, день народження і день ангела можуть збігатися, коли людину названо на честь святого, пам’ять якого звершується в день народження.
Повернутися в початок


Що робити, коли на молитву не вистачає часу?

Блаженніший Митрополит Володимир: Ранкове або вечірнє молитовне правила займає всього близько двадцяти хвилин, але освячує весь день, усі наші справи та думки. Ті, хто каже, що дуже заклопотані і не мають часу помолитися, нехай порахують – скільки годин вони витрачають на пусті балачки, розваги, відпочинок та перегляд телепрограм. Невже неможливо серед земного клопоту віднайти декілька хвилин для безсмертної душі та подателя усіх благ – Бога. Той час, який ви „витратите” на молитву, повернеться вам через Боже благословення та допомогу у справах. Та й „що за користь матиме людина, якщо придбає увесь світ, себе ж саму згубить чи занапастить?” (Лк. 9, 25). Тому, як вчить Святе Письмо „шукайте спершу Царства Божого і правди Його”, а все інше „додасться вам” (Мф. 6, 33).
Повернутися в початок


Чи можна молитися по дорозі на роботу?

Блаженніший Митрополит Володимир: Безумовно, найліпше молитися у тиші наодинці перед святими іконами. Але іноді доводиться читати молитви і по дорозі на роботу, і подорожуючи у транспорті. Для Господа головним є не місце, звідки ви звертаєтесь до Нього. Господь чує не лише тих, хто лише ворушать вустами, а серце своє та розум тримають далеко. Тому доречно пригадати слова святого праведного Іоанна Кронштадського, який повчав, що краще прочитати менше молитов, але усвідомлюючи кожне слово, ніж багато, з єдиним бажанням – скоріше закінчити. Те саме мав на увазі і преподобний Серафим Саровський, коли давав своїм духовним чадам невеличке молитовне правило, яке ми зараз називаємо правилом Серафима Саровського. Він казав, що одразу після сну треба благоговійно стати перед святими іконами, перехреститеся та тричі прочитати „Отче наш”, тричі „Богородиця, Діво, радуйся...” і один раз „Символ віри”. Після цього можна братися до своїх справ або вирушати в дорогу, не забуваючи творити Ісусову молитву „Господи Ісусе Христе, Сине Божий, помилуй мя грішного”. А якщо довкола багато людей або інші перешкоди для уважної молитви, то хоч би просто повторювати „Господи помилуй”.
Повернутися в початок


Що краще: молитися всією родиною чи кожному окремо?

Блаженніший Митрополит Володимир: Дійсно, Господь повчав, що „коли молишся, увійди в кімнату твою і, зачинивши двері твої, помолись Отцю твоєму, Котрий втаїні, і Отець твій, Який бачить таємне, віддасть тобі явно” (Мф. 6, 6). Але з іншого боку Господь каже, що „де двоє чи троє зібрані в ім’я Моє, там і Я серед них” (Мф. 18, 20). Спільна молитва має дуже велике значення для родини, бо недаремно родину називають малою Церквою. І саме у спільній молитві родини це особливо виявляється. Разом з тим під час спільної молитви діти бачать, як моляться батьки і самі навчаються основам молитви і православного благочестя, переймаючи молитовний досвід попередніх поколінь. Тому спільна молитва всієї родини і особиста молитва кожного окремо повинні не протиставлятися, а доповнювати одна одну. При цьому вершиною повинна бути соборна церковна молитва і участь усієї родини у Таїнствах Церкви, головними з яких є Сповідь і Причастя.
Повернутися в початок


Чому ми повинні дякувати Богові навіть під час випробувань? І як цьому навчитися?

Блаженніший Митрополит Володимир: Спочатку зверніть увагу на біблійні приклади. Іов багатостраждальний прославляв Бога навіть коли втратив все, що було в нього, кажучи: „якщо я приймав з рук Господніх добре, то чи не витерплю зле” (Іов. 2, 10). Апостол Павло повчав перших християн і нас з вами: „Завжди радійте. Безперестанно моліться. За все дякуйте: бо така про вас воля Божа у Христі Ісусі” (1 Фес. 5, 16-18). Великий учитель Церкви святитель Іоанн Златоуст, який зазнав і славу і гоніння, завжди повторював: „Слава Богу за все”. Разом з тим ми повинні довіряти Богові, який надає нам все необхідне для спасіння безсмертної душі. А серед засобів, які наближають нас до Бога та щирого каяття у власних гріхах, іноді найліпшими стають скорботи, випробування чи хвороби.
Повернутися в початок


Христос Воскрес!
Можливо моє питання здасться Вам трохи не доречним. Чи можна вагітній жінці бути присутній на поминках чи гробках? Від людей чула різні думки. Допоможіть розібратися. У мене в цьому році роковини смерті близької людини та й поминальні дні не за горами.
Дякую.


Воістину Воскрес! Вагітна жінка може бути присутня на будь-яких поминках, це ніяк само по собі не завадить дитині. Але якщо Ви себе почуваєте не добре, або щось Вас турбує, то можете не відвідувати поминки, а помолитися за спочилих вдома.
Повернутися в початок

 
Киевская Русь
© Українська Православна Церква
Технічна підтримка Global Ukraine