Українська Православна Церква / Ukrainian Orthodox Church / Украинская Православная Церковь
Предстоятель УПЦ 
Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир

 Бiографiя
 Пастирське слово
 Проповіді
 Питання-Вiдповiдь
 Інтерв'ю

Церква 
 Новини
 Історія
 Священний Синод
 Єпископат
 Єпархії
 Монастирі
 Навчальні заклади
 Офіційні видання

Київська єпархія 
 Храми Києва

Наші святині 
 Ікони
 Святі

Фотогалерея 
 Предстоятель
 Події


Українська Православна Церква / Ukrainian Orthodox Church / Украинская Православная Церковь Питання і відповіді (FAQ)[ Поставте запитання ]


Розділ: Зміст -> Богослуження, обряди і традиції -> Масляниця

Питання
·  Що таке Масляниця? І як її належить святкувати?
·  Чому на масляній можна їсти сир та масло, а заборонено – м’ясо?
·  Якщо Масляна – це одна з підготовчих до посту неділь, чому на ній дозволені масові гуляння?
·  Чому ми вбиваємо тварин і ємо м’ясо? Чи їли м’ясо перші люди в раю?

 Відповідь
 
Що таке Масляниця? І як її належить святкувати?

Блаженніший Митрополит Володимир: Масляниця – це останній перед початком Великого посту тиждень. На цьому тижні ми вже не вживаємо м’яса, але ще їмо сир та масло. Тому цей тиждень і називається Масляницею.
Масляний, або Сирний тиждень не є днями особливого святкування, а є часом поступового входження у піст. Все у богослужіннях цього тижня нагадує про наближення днів посту. У середу і п’ятницю як і в будні Великого посту не звершується Божественна літургія та читається покаянна молитва преподобного Єфрема Сірина, яка буде нас супроводжувати протягом всього посту.
Але одночасно Масляна є і часом заговин на піст, коли православні люди відвідують один одного, пригощають млинцями та спілкуються. Однак, це спілкування повинно відповідати благочестивим православним традиціям підготовки до спасительних днів Великого посту.

Повернутися в початок


Чому на масляній можна їсти сир та масло, а заборонено – м’ясо?

Блаженніший Митрополит Володимир: По-перше, Масляна є останнім з трьох підготовчих до посту тижнів. Перший з них був загальницею без посту у середу і п’ятницю. Другий був звичайним з точки зору уставу про їжу: з постом у середу і п’ятницю. А третій – Масляниця – є тижнем, коли вже не вживається м’ясо, але дозволено їсти сир та масло. Таким чином Церква нас поступово вводить до Великого посту.
З іншого боку, у богослуженнях Сирної седмиці ми згадуємо дні Творіння світу, які завершуються неділею Адамового вигнання з раю. Тому дні Сирного тижня можна вважати днями спогаду про життя у раю. А в раю, як відомо, люди ще не вживали м’яса та жили у гармонії з усіма тваринами. Тому і устав про їжу цього тижня закликає нас утримуватися від м’ясної їжі.

Повернутися в початок


Якщо Масляна – це одна з підготовчих до посту неділь, чому на ній дозволені масові гуляння?

Блаженніший Митрополит Володимир: Для Церкви масляна не є дням масових гулянь та святкувань. Масляниця є останнім тижнем поступового входження у піст. На це нас налаштовує все в богослуженні цього тижня.
З іншого боку Церква не забороняє своїм вірним заговлятися на піст, тобто в останнє перед постом вживати скоромну їжу.
Масляниця, або Сирний тиждень, ще називається м’ясопустом. До речі, саме таке значення має всім відоме слово „карнавал”. Тому нашу Масляницю з її млинцями, сирниками, сметаною та народними гуляннями, можна вважати нашим українським карнавалом. А карнавал – це справжнє свято. Головне, щоб під час цього святкування ми не втрачали свого християнського обличчя та пам’ятали, що для того, щоб покаятися, необов’язково додатково грішити.

Повернутися в початок


Чому ми вбиваємо тварин і ємо м’ясо? Чи їли м’ясо перші люди в раю?

Блаженніший Митрополит Володимир: Перші люди в раю дійсно не вживали м’ясної їжі, бо Господь звелів Адаму вживати лише рослинну їжу, кажучи: „Від всякого дерева в саду ти можеш їсти, окрім дерева пізнання добра і зла” (Бут. 2; 16).
Не вживали м’яса і перші люди після вигнання з раю і до Вселенського потопу.
Але після потопу Господь сам каже Ною: „все, що рухається та живе, буде вам в їжу; як зілля трав’яне даю вам усе” (Бут. 9; 3).
Коли святі отці тлумачать це місце Святого Письма, вони кажуть, що Господь передбачав можливість з боку людей ідолослужіння та поклоніння тваринам як богам. Тому він і дав їх людині в їжу, щоб людина зрозуміла, що не треба надавати шанування істотам, яких можна вбивати та їсти.
Але й тут, як і в раю, Господь додав заповідь-заборону: не вживати крові тварин, бо вона ототожнюється з душею живих істот.

Повернутися в початок

 
Киевская Русь
© Українська Православна Церква
Технічна підтримка Global Ukraine