Українська Православна Церква / Ukrainian Orthodox Church / Украинская Православная Церковь
Предстоятель УПЦ 
Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир

 Бiографiя
 Пастирське слово
 Проповіді
 Питання-Вiдповiдь
 Інтерв'ю

Церква 
 Новини
 Історія
 Священний Синод
 Єпископат
 Єпархії
 Монастирі
 Навчальні заклади
 Офіційні видання

Київська єпархія 
 Храми Києва

Наші святині 
 Ікони
 Святі

Фотогалерея 
 Предстоятель
 Події


Українська Православна Церква / Ukrainian Orthodox Church / Украинская Православная Церковь Питання і відповіді (FAQ)[ Поставте запитання ]


Розділ: Зміст -> Богослуження, обряди і традиції
Подразделы:
   Поминання померлих
,    Масляниця
,    Різдвяні Святки
,    Поминання живих
,    Пасха
,    ПреображенняПитання
·  Що таке молебень і як його замовити в Церкві?
·  Чому у священиків різний колір богослужбової одежі?
·  Які церковні служби і обряди є головними?
·  Кропиться свяченою водою і худоба- воли, корови, вівці, коні. Не кроплять тільки свиней та курей"( Свято Богоявлення, "Короткі відомості про свята Православної церкви", О. Кислашко та Я. Кислашко). Чому курей не кроплять?
·  Чи обов"язково просити благословіння у батюшки на читання простого псалтирю а коли так , то як це вірно зробити? мірянка Ірина м.Донецьк.
·  Что означает молитва сорокоуст ? Сорок молитв один раз  читаются или сорок дней читаются определенные молитвы? С уважением Александр
·     Где в Библии написано о том, что священнослужителю верующий должен целовать руки?  
·  Чому у більшості наших храмів служиться російською мовою, і лише в декількох українською?

 Відповідь
 
Що таке молебень і як його замовити в Церкві?

Блаженніший Митрополит Володимир: Слово „молебень” від слова „молитися”. Зазвичай молебні звершуються по закінченні Божественної літургії. Але богослужбово вони не пов’язані і тому молебні можна звершувати за неохідності в любий час.
Молебні бувають просительними, коли ми звертаємося до Бога, Божої Матері або святих, з проханням виконати наше прохання, надати допомогу у скруті, хворобі або якійсь справі. Існує багато видів молебнів на різні потреби: водосвятний, за недужних, для тих, хто вирушає у подорож, на початок навчального року, під час засухи або зливи тощо. За бажанням до молебня можна додати акафіст Божій Матері або святому.
Інший тип молебню, пов’язаний з першим, - це молебень подячний, коли ми дякуємо Богові за отриману допомогу. Дуже важливо, звертаючись до Бога з проханнями, не забувати дякувати Йому за все, що ми отримуємо задля нашого спасіння.
А щоб замовити молебень, треба у храмі, краще перед початком або після закінчення служби, підійти до свічної лавки та розпитати.

Повернутися в початок


Чому у священиків різний колір богослужбової одежі?

Блаженніший Митрополит Володимир: Дійсно, в Церкві існує устав щодо до кольору богослужбових риз. Кожному святу відповідає свій колір. Основними богослужбовими кольорами є: білий, жовтий, червоний, блакитний та зелений.
Білий колір, що відповідає абсолютній чистоті Божественного нествореного світла, використовується у великі Господні свята: на Різдво, Хрещення, Преображення, Вознесіння та вночі на Пасху; а також як колір ангельський та іноді Богородичний (наприклад, на Благовіщення).
Жовтий або золотий (царський) колір використовується в інші свята на честь Господа нашого Іісуса Христа, а також у дні пам’яті пророків, апостолів і святителів.
Блакитний колір вважається кольором Богородичним і тому в дні святкування Божій Матері та чудотворним її іконам храми прибираються у блакитне.
Червоний – це колір Пасхальний та мученицький. Це колір крові, пролитої Христом за нас, і мучениками – за Христа.
У свята та дні пам’яті преподобних отців та матерів облачаються у зелені ризи. Зелений колір також використовують в День Святої Тройці, День Святого Духа та Вхід Господній до Єрусалиму.
Під час постів колір богослужбових риз зазвичай темний: темно-синій, темно-зелений, темно-красний, а Великим постом - навіть чорний.

Повернутися в початок


Які церковні служби і обряди є головними?

Блаженніший Митрополит Володимир: Головною церковною службою вважається Літургія. Вона є продовженням у часі Тайної Вечері, яку зі своїми учнями звершував Господь і під час якої він встановив головне Таїнство Церкви – Таїнство Причастя.
Що стосується обрядів, то значно важливішими за них для спасіння наших душ є Таїнства Церкви.
Таїнства – це такі священнодії, в яких під зовніми обрядами і діями, невидимо діє благодать Божа, тобто спасительна дія Святого Духа.
В Православній Церкві сім Таїнств:
перше – це Таїнство Хрещення – яке є духовним народженням;
друге – це Таїнство Миропомазання – під час якого людина отримує дари Святого Духа для життя духовного;
третє – це Причастя – під час якого християнин під виглядом хліба і вина вкушає Істинні Тіло і Кров Господа нашого Іісуса Хриса, таким чином єднаючись з ним;
четверте – це Покаяння – Таїнство примирення з Богом та відновлення благодаті Хрещення;
п’яте – це Священство – Таїнство у якому обраний від народу через покладання рук єпископа отримує благодать звершувати Таїнства та богослужіння, а також духовно навчати і виховувати народ Божий;
шосте – це Таїнство Шлюбу – в якому надається благословення Господнє на подружнє життя, народження та виховання дітей;
і сьоме – це Таїнство Єлеєосвячення (або Соборування) – в якому по молитвам Церкви людина отримує зцілення від хвороб духовних і тілесних.
Участь у Таїнствах – це участь у справжньому благодатному житті Церкви.

Повернутися в початок


Кропиться свяченою водою і худоба- воли, корови, вівці, коні. Не кроплять тільки свиней та курей"( Свято Богоявлення, "Короткі відомості про свята Православної церкви", О. Кислашко та Я. Кислашко).
Чому курей не кроплять?


Блаженніший Митрополит Володимир: Наскільки мені відомо не існує уставної заборони кропити тих, чи інших тварит. Як не існує і церковного повеління робити це на Богоявлення. Скоріш за все, це місцева традиція. Але я добре пам’ятаю, що в нашому селі кроплять і свине і курей.
Повернутися в початок


Чи обов"язково просити благословіння у батюшки на читання простого псалтирю а коли так , то як це вірно зробити? мірянка Ірина м.Донецьк.


Митрополит Володимир: Псалтир є невід’ємною частиною молитовного правила православного християнина з апостольських часів. Апостоли, мученики та перші християни завжди співали та читали псалми. Церковне богослужіння більш ніж на половину складається із псалмів або цитат з них. Псалтир можна вважати справжнім підручником з молитви, а регулярне читання псалмів – школою молитви. Тож для того, щоб читати вдома Псалтир окремого благословення не потрібно. Можливо треба тільки порадитися зі священиком про те, як читати Псалтир. Разом з тим існує традиція читати Псалтир за покійним або з іншого приводу. В такому випадку варто теж порадитися зі священиком і отримати благословення.
Повернутися в початок


Что означает молитва сорокоуст ? Сорок молитв один раз  читаются или сорок дней читаются определенные молитвы?
С уважением Александр


Митрополит Владимир: Сорокоустом называется сорокакратное поминание о здравии или о упокоении на проскомидии. Оно совершается во время Божественной литургии в алтаре, когда священник вынимает из специальной просфоры частички, прочитывая имена. В конце литургии эти частички опускаются в Чашу со словами «Омый, Господи, грехи поминавшихся зде, Кровию Твоею Чесною, молитвами святых Твоих». Если в храме литургия служится ежедневно, то сорокоуст будет совершен в течении 40 дней. Если служба совершается только в выходные и праздники, то поминание будет совершаться 40 литургий подряд. Это касается и времени Великого поста, когда Божественная литургия совершается только в субботние и воскресные дни.
Повернутися в початок


   Где в Библии написано о том, что священнослужителю верующий должен целовать руки?  

Об этом в Библии не написано, конечно же, и никто не требует от верующих, чтобы они обязательно целовали руку священника или епископа. Верующие целуют руку (или не саму руку, а надетые на нее поручи - элемент священнического облачения) в знак почтения Божией благодати, которая изливается в Церкви через служение особо поставленных на то священников и епископов.
Повернутися в початок


Чому у більшості наших храмів служиться російською мовою, і лише в декількох українською?

Блаженніший Митрополит Володимир: В переважній більшості православних храмів в слов’янських країнах, як то в Росії, Україні, Білорусії, Польщі, Сербії, Болгарії та по всьому світові де є слов’янські діаспори, служба Божа відправляється церковно-слов’янською мовою. Саме цю древню мову, що лишилася нам у спадок від святих братів Кирила та Мефодія, іноді мало церковні люди сприймають як російську. Але церковно-слов’янська мова однаково відрізняється як від сучасної російської так і від української.
Вона ніколи не була мовою розмовною, а завжди лишалася мовою святою, мовою, якою ми спілкуємося з Богом. Саме тому у більшості наших парафій духовенство і парафіяни бажають мати за богослужбову саме церковно-слов’янську мову, якою молиться Свята Русь вже понад 1000 років.

Повернутися в початок

 
Киевская Русь
© Українська Православна Церква
Технічна підтримка Global Ukraine