Святогірський Свято-Успенський Зимненський монастир
Предстоятель УПЦ 
Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир

 Бiографiя
 Пастирське слово
 Проповіді
 Питання-Вiдповiдь
 Інтерв'ю

Церква 
 Новини
 Історія
 Священний Синод
 Єпископат
 Єпархії
 Монастирі
 Навчальні заклади
 Офіційні видання

Київська єпархія 
 Храми Києва

Наші святині 
 Ікони
 Святі

Фотогалерея 
 Предстоятель
 Події






    Святогірський Свято-Успенський Зимненський монастир

Стародавні волинські перекази свідчать, що 1001 році на високому березі річки Луги, неподалік від слов’янської кумирниці дулібів, Київський князь Володимир Святославич збудував два храми і княжий терем. Це місце на західному кордоні Русі стало зимньою резиденцією князя Володимира. Звідси і назва селища – Зимне. З тих часів і гору називають Святою.

В давньоруських історико-літературних пам’ятках перша згадка про Святогірський монастир з’являється наприкінці 11 століття. Преподобний Нестор Літописець повіствує нам, що „в монастирє, наріцаємом Святая Гора, сущи близ града Влодимера успє с міром о Господе, житію конец пріят преподобний Варлаам” - перший ігумен Києво-Печерської Лаври, який цим шляхом повертався із Константинополя.

Як і більшість древніх монастирів Святогірський монастир починався з печер, де ще в домонгольську добу існував підземний храм. Археологічні дослідження зимненських печер виявили старовинні надписи на стінах та древні поховання.

Поруч з виходом з печер найдревніший вцілілий храм обителі, який зведено на честь Святої Тройці. У радянські часи, коли обитель було розорено, це храм діяв як прихідський, окормлюючи навколишнє православне населення.

Перша документальна згадка саме про Святогірський монастир з’являється 1458 року за правління Феодора Чарторийського, Луцького князя, який у славу Божої Матері будує у 1495 році на місці дерев’яної церкви святого князя Володимира великий кам’яний Свято-Успенський храм.
В цей же час над брамою повстала дзвіниця, кріпосні стіни укріпилися могутніми вежами, адже оборонні споруди були необхідні для захисту від численних татарських набігів. Архітектурний ансамбль обителі набув величності і монументальності, як один з найбільших церковних і фортифікаційних комплексів того часу.

Проте не завжди він був таким, яким ми бачимо його сьогодні. Після введення у 1596 році Бреської унії, почалася виснажлива боротьба монастиря з уніатською агресією. Зимненською братією та православними шляхтичами велися запеклі суперечки та судові розгляди з уніатськими єпископами. Монастир почав занепадати та згодом зубожів. У 1682 році обитель захопили уніати. У 1724 році Зимно придбав фанатичний католик, волинський староста Михайло Чацький. Він наказав перетворити храм, який зберігав православну архітектуру, на костел. І переробити його з п’ятикупольного на двокупольний. Він розорив родову усипальницю православних ктиторів монастиря – князів Чарторийських, пограбувавши дорогоцінності з померлих. Чацький зняв коштовну ризу і прикраси з Зимненської ікони. Глумлячись над образом, він зважився на блюзнірські дії, вигукуючи: „Що ж, православна святине чудотворна, так і не змогла ти врятувати свій православний монастир?” В ту ж мить нечестивець осліп, а через 3 роки помер.

Саме нею Константинопольський Патріарх Микола ІІ Хрисоверх благословив у 988 році грецьку царівну Анну на подружжя зі святим князем Володимиром. Згодом князь перевіз ікону до своєї Зимної резиденції та подарував у Богородичну церкву монастиря, яка була збудована сином Володимира Волинським князем Всеволодом. Це ікона грецького письма, написана на кипарисовій дошці. Не дивлячись на всі історичні перипетії вона збереглася і зараз як і тисячу тому охороняє Зимненську обитель, надаючи свою благодатну допомогу тисячам мирян.

Після довгого періоду занепаду у другій половині ХІХ століття на пожертви імператорського двору в обителі почалися реставраційні роботи, які тривали 30 років. Це дозволило врятувати від загибелі унікальну пам’ятку старовини та повернути Свято-Успенському собору канонічний православний вигляд.

Перша світова війна завдала немало лиха цьому святому місцю. Під час одного з запеклих боїв у храм влучили три снаряди страшної руйнівної сили. Але небесна покровителька монастиря Пресвята Богородиця явила чудо. Снаряди не розірвалися, залишивши храм неушкоджений. Вони і сьогодні стирчать зі стіни храму, нагадуючи про милість Божу до обителі.

Після приєднання західних земель України до СРСР у 1939 році монастир було закрито. Під час війни – ненадовго відкрито. Але у 1946 році чернечу громаду остаточно ліквідували. В монастирських стінах розмістилася тракторна бригада. Безцінна пам’ятка історії та архітектури знов зазнала нищівної руйнації.

Відродження Святої Гори відбулося лише тоді, коли до неї повернулися справжні хазяї – монахині. В червні 1991 року в Зимно прибули з Корецького монастиря перші насельниці – монахиня Стефана (Бандура) та інокиня Галина (Тищук).

Стараннями та молитвами сестер, коштами благодійників руїна, що залишилася Церкві у спадок від Радянського Союзу, на сьогоднішній день перетворилася в справжній райський куточок Волині.
За благословенням Блаженнішого Предстоятеля нашої Церкви в монастирі протягом останніх 10 років велися масштабні будівельні роботи.

Славна тисячолітня історія Святогірського Свято-Успенського Зимненського монастиря осяяна величними звершеннями та дивними знаменнями милості Божої. Впродовж всього свого благословенного шляху від рівноапостольного князя Володимира та преподобного Варлаама Печерського до Блаженнішого Володимира, митрополита Київського і всієї України, обитель свято виконує спасительну місію служіння Церкві Христовій, є могутньою твердинею Православ’я на західних рубежах нашої Вітчизни, взірцем високого подвижницького життя, зореносним дороговказом до Царства Небесного.
Разом з славетною Київською Лаврою Свята Гора є новою Гефсиманією нашої землі – благодатним домом Пресвятої Богородиці.


 
Киевская Русь
© Українська Православна Церква
Технічна підтримка Global Ukraine