Молитва cвятого Єфрема Сиріна
Предстоятель УПЦ 
Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир

 Бiографiя
 Пастирське слово
 Проповіді
 Питання-Вiдповiдь
 Інтерв'ю

Церква 
 Новини
 Історія
 Священний Синод
 Єпископат
 Єпархії
 Монастирі
 Навчальні заклади
 Офіційні видання

Київська єпархія 
 Храми Києва

Наші святині 
 Ікони
 Святі

Фотогалерея 
 Предстоятель
 Події


    Молитва cвятого Єфрема Сиріна

Під час великопісних богослужінь ми часто повторюємо молитву святого Єфрема Сиріна: «Господи і Владико життя мого, дух неробства, відчаю, любоначалія і марнослів’я не дай мені».
Цю молитву ми супроводжуємо земними поклонами, преклоняючи також і коліна свого серця. Кожному з нас ця молитва знайома і близька. Вона народилася в серці преподобного сирійського подвижника. Нею Церква наставляє віруючих у дні Великого посту. Ця молитва, нагадуючи про наші гріхи, навертає нас до Бога — Джерела прощення і святості.

Молитва святого Єфрема Сиріна починається зверненням до Бога: "Господи і Владико життя мого...", бо тільки в Бозі наше життя і спасіння, наше блаженство. Він — Господь і Владика всього видимого і невидимого. Все — у Його руці. До Нього, як до Джерела всілякої благості, необхідно нам звертати свої погляди і помисли. Наші гріхи і вади заважають доброму християнському життю, перешкоджають приходити до Бога. От чому ми й просимо у Господа звільнити нас від усього, що перешкоджає в справі покаяння і виправлення. Це — дух неробства, відчаю, любоначалія і марнослів’я.

Неробство — великий гріх. Воно — першопричина інших вад, якими наповнене, на жаль, людське життя. Неробство розслаблює наш розум, волю і серце, призводить до лінощів і відчаю. Коли людина бездіяльна, вона легко піддається марним думкам, поганим вчинкам. Ледача людина неуважна, до її серця легко проникає зло, сіється там і дає свої згубні плоди. Неробству була протиставлена праця — дар Божий, за допомогою якого людина вдосконалюється, здобуває духовну і тілесну міць. Без праці людина не може існувати, не може і спастися.

Як усяка вада, неробство породжує інші вади, наприклад, відчай. У молитві ми просимо Господа позбавити нас безнадії, що вбиває дух і тіло. Людина у відчаї вже не думає про своє спасіння, вона зневірилася у житті. Відчай легко може перетворитися на невір’я, озлоблення. Смуток гасить у людині іскру надії, він може призвести до найстрашнішого гріха — самогубства.

За смутком йде вада любоначалія. Любоначаліє — це пристрасне прагнення скрізь і всюди бути вище за інших. Це бажання виділитися з середовища, звеличитися, показати себе, мовляв, я не такий, як інші. Це жага, щоб моє бачення, нехай і помилкове, взяло гору, панувало, прагнення підпорядкувати собі інших. Любоначаліє виливається в пристрасть егоїзму, самомилування, самозвеличення. Ця вада руйнує розум і серце.

Марнослів’я. До цього гріха ми схильні найбільше. Язик наш — ворог наш. «Легше приборкати дикого коня, ніж свій язик», — говорить святитель Іоанн Златоуст. Усі ми пустословимо, засуджуємо, часто обмовляємо. Навіть у храмі не спиняємо його: «Язик — вогонь, прикраса неправди... поганить все тіло і спопеляє життєве коло, сам запалюючись від геєни, він був наповнений смертоносною отрутою», — говорить апостол Яків (Як.3,6,8). Марнослів’я — показник хворобливого стану людини.

Тому, звертаючись до Господа і Владики нашого життя, старанно і смиренно будемо просити Його: "Господи і Владико життя мого, дух неробства, відчаю, любоначалія і марнослів’я не дай мені". Докладатимемо всіх зусиль, щоб перемагати, з Божою допомогою долати свої вади і гріхи, досягаючи чистоти і досконалості, бо саме до цього покликана кожна людина.

 Блаженніший Митрополит ВОЛОДИМИР. Вознесіння Господнє
 Слово Блаженнішого Митрополита Володимира у День перемоги
 Молитва за Святую Церковь, в скорби и обстоянии сущую
 Блаженніший Митрополит ВОЛОДИМИР. Проповідь у Неділю Всіх святих
 Блаженніший Митрополит Володимир: «Помісна Церква в Україні вже існує»
 20.05.2005. КИЇВ. Блаженніший Митрополит Володимир вручив керівництву Національного банку України ордени Української Православної Церкви
 19.05.2005. ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ. Блаженніший Митрополит Володимир освятив каплицю на честь святого рівноапостольного князя Володимира при Хмельницькому інституті МАУП
 Блаженніший Митрополит ВОЛОДИМИР. Наша відповідь на милість Божу
 Блаженніший Митрополит ВОЛОДИМИР. Прощена неділя
 Блаженніший Митрополит ВОЛОДИМИР. Бесіда на Cпомин Адамового вигнання
 Блаженніший Митрополит ВОЛОДИМИР. Про Страшний суд
 Блаженніший Митрополит ВОЛОДИМИР. Притча про блудного сина
 Блаженніший Митрополит ВОЛОДИМИР. Про заздрість
 Блаженніший Митрополит ВОЛОДИМИР. Про заздрість
 Молебное пение о недужных – ВИЧ-инфицированных
 Блаженніший Митрополит ВОЛОДИМИР. Священномученик Володимир (Богоявленський)
 Як подати записку на молитву Митрополитові?
 Блаженніший Митрополит ВОЛОДИМИР. «Піди спочатку примирись із братом».
 Блаженніший Митрополит ВОЛОДИМИР. Богоявлення
 Блаженніший Митрополит ВОЛОДИМИР. Різдвяне Послання
 Блаженнейший Митрополит ВЛАДИМИР. Рождественское Послание
 Блаженніший Митрополит ВОЛОДИМИР. Про званих на вечерю
 Блаженніший Митрополит ВОЛОДИМИР. Святитель Миколай
 Блаженніший Митрополит ВОЛОДИМИР. Апостол Андрій Первозваний
 Блаженніший Митрополит ВОЛОДИМИР. Сьомий день — Господу Богу Твоєму
 Блаженніший Митрополит ВОЛОДИМИР. Введення Пресвятої Богородиці у Храм
 Блаженніший Митрополит ВОЛОДИМИР. 28 листопада розпочався Різдвяний піст
 Блаженніший Митрополит ВОЛОДИМИР. Тільки віруй
 Блаженніший Митрополит ВОЛОДИМИР. Про мир, який дарував людству Спаситель

 
Киевская Русь
© Українська Православна Церква
Технічна підтримка Global Ukraine