Cвятитель Кирил ІІІ
Предстоятель УПЦ 
Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир

 Бiографiя
 Пастирське слово
 Проповіді
 Питання-Вiдповiдь
 Інтерв'ю

Церква 
 Новини
 Історія
 Священний Синод
 Єпископат
 Єпархії
 Монастирі
 Навчальні заклади
 Офіційні видання

Київська єпархія 
 Храми Києва

Наші святині 
 Ікони
 Святі

Фотогалерея 
 Предстоятель
 Події


Cвятитель Кирил ІІІ

1247-1281 рр.

Митрополит Київський і всієї Русі Кирил III був ігуменом одного з південних монастирів. 1243 (1243) року обраний на Київську Митрополію. Близько 1246-1247 року Патріархом Константинопольським Мануїлом II возведений у сан Митрополита Київського.

Митрополит Кирил прийняв управління Руською Церквою після пограбування Києва ханом Батиєм. Страшну картину являла тоді Руська земля: храми й монастирі були розорені, священики побиті й відведені у полон, тисячі руських людей загинуло від ворожого меча. Загинули також єпископи Володимирський Митрофан і Переяславський Симон, зник безвісті сам Митрополит Київський Іосиф.

Це було лихоліття не тільки для Русі, але також і для Греції. Константинополем заволоділи латиняни, так що Патріарх Константинопольський був змушений виїхати до Нікеї. Римський Папа, користуючись складним становищем руських князів, робив спроби схилити деяких із них у латинство.

Через загальний занепад новообраний Митрополит тільки через кілька років зміг отримати призначення на Митрополію від Патріарха Константинопольського.

Після повернення з Нікеї Митрополит Кирил об’їхав північні єпархії — Чернігівську, Володимирську, Рязанську, Новгородську. Скрізь його зустрічали з великою радістю. Але постійного місця проживання в нього не було. Київ лежав у руїнах. Його мешканці перебралися на північ. І Митрополит Кирил оселився у новій столиці — Володимирі-на-Клязьмі. Офіційно кафедра не була перенесена туди, і Первосвятителі продовжували іменуватися „Київськими і всієї Русі”. Митрополит Кирил найчастіше жив у Володимирі, іноді здійснюючи тривалі подорожі то південними, то північними єпархіями.

Згодом Митрополит поширив свій вплив на всю ханську столицю Сарай, 1261 року заснував Сарайську єпархію і послав туди єпископа зі священиками. Завдяки цьому навіть чимало татар навернулося до християнства.

Помітивши під час об’їздів безлад у здійсненні Таїнств і обрядів, а також у житті народу й духовенства, Митрополит Кирил скликав 1274 року Собор єпископів у Володимирі. На цьому Соборі Митрополит виголосив своє «Правило», або «Повчання священикам», яке згодом було розіслано по всіх єпархіях. Рішенням цього Собору відновили забуті стародавні постанови Церкви. Зокрема вимагалося ретельно випробовувати кандидатів у священство й висвячувати тільки гідних.

Помітивши, що церковні негаразди відбувалися не тільки через недбалість пастирів, але й через незрозумілість деяких правил, Митрополит Кирил письмово звернувся до Деспота Болгарії Іакова Святослава й просив надіслати у Русь слов’янський список церковних правил з тлумаченнями Зонари (відомий візантійський хроніст і каноніст). До цього часу у Русі були тільки грецькі списки «Кормчої», малопридатні для широкого кола віруючих.

В останні роки життя Митрополит ще раз побажав об’їхати північні єпархії й під час об’їзду (7 грудня 1281 року) помер у Переяславі-Залеському. Його тіло було перевезено до Володимира, а потім до Києва і поховано в Софійському соборі.

Митрополит Кирил був великим світочем Руської Церкви, пастир дбайливий і доброчесний. Своєю невтомною працею, спрямованою на благоустрій тогочасного суспільства в одну з найважчих епох його історії, він заслужив глибоку повагу з боку сучасників.

 Митрополит Антоній (Вінницький)
 Митрополит Іосиф (Нелюбович-Тукальський)
 Митрополит Діонісій (Балабан)
 Митрополит Сильвестр (Косов)
 Святитель Петро (Могила)
 Митрополит Ісая (Копистенський)
 Митрополит Онисифір (Дєвочка)
 Митрополит Сильвестр (Белькевич)
 Митрополит Макарій (Москвитянин)
 Митрополит Іосиф (Русин)
 Митрополит Іосиф (Солтан)
 Митрополит Іона
 Митрополит Іосиф (Болгаринович)
 Святитель Макарій
 Митрополит Іона (Глезна)
 Митрополит Спиридон
 Святитель Іона (Одноушев)
 Митрополит Ісидор
 Святитель Діонісій
 Святитель Кипріан
 Святитель Олексій (Бяконт)
 Митрополит Михаїл (Рогоза)
 Митрополит Ілія (Куча)
 Митрополит Іона (Протасевич)
 Митрополит Симеон
 Митрополит Григорій ІІ (Болгарин)
 Митрополит Герасим
 Святитель Фотій
 Митрополит Пимен
 Святитель Феогност

 
Киевская Русь
© Українська Православна Церква
Технічна підтримка Global Ukraine