Митрополит Пимен
Предстоятель УПЦ 
Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир

 Бiографiя
 Пастирське слово
 Проповіді
 Питання-Вiдповiдь
 Інтерв'ю

Церква 
 Новини
 Історія
 Священний Синод
 Єпископат
 Єпархії
 Монастирі
 Навчальні заклади
 Офіційні видання

Київська єпархія 
 Храми Києва

Наші святині 
 Ікони
 Святі

Фотогалерея 
 Предстоятель
 Події


Митрополит Пимен

1382-1384 рр.

Митрополит Київський і всієї Русі Пимен був ігуменом Горецького монастиря в Переяславлі-Залеському.

1380 року в числі трьох архімандритів супроводжував в Константинополь Михаїла (Митяя) для возведення останнього в сан Митрополита. У зв’язку зі смертю Михаїла архімандрити, які в дорозі знаходилися при ньому, і бояри дозволили собі самовільний вчинок, обравши з числа супроводжуючих архімандритів кандидата на Київську Митрополію в особі архімандрита Пимена. Скориставшись незаповненими княжими грамотами, що були у Михаїла (Митяя), вони самовільно написали послання грецькому імператору і Патріарху, де попросили доручити керувати Київською Митрополією архімандриту Пимену. Ознайомившись із посланням, імператор і Патріарх не висловили жодного сумніву з приводу цього священнослужителя, проте відмовилися ставити на Русь іншого Митрополита, оскільки туди вже був призначений Митрополит Кіпріан.

Але Пимен і бояри не заспокоїлися на цьому, а позичили на ім’я Великого Князя (по його грамоті) величезні суми і піднесли всім щедрі подарунки. Таким чином, вони досягли того, що Пимен був возведений у сан Митрополита. Проте Великий Князь не захотів визнати це призначення. За наказом Великого Князя Пимен був заарештований і відправлений в Чухлому, де пробув в ув’язнені цілий рік, після чого його перевели до Твері.

Константинопольський Патріарх не раз писав Великому Князю і переконував його прийняти Пимена у Москву, а Кіпріана відправити.

1382 року через помилку Кіпріана, князь усунув його від керування Митрополією, натомість покликав Пимена і прийняв його з великими почестями. Проте в душі князь, як і раніше, не поважав цього Митрополита за його самовільний вчинок і через декілька місяців вибрав нового кандидата на Митрополію — Суздальського єпископа Діонісія. Посилаючи останнього до Константинополя, Великий Князь своїми грамотами просив Патріарха поставити його (Діонісія) на Руську Митрополію, а на Пимена написав багато звинувачень.

Патріарх виконав прохання Великого Князя, поставивши Діонісія Митрополитом Київським і всієї Русі, а для суду над Пименом відправив до Росії двох своїх митрополитів, які прибули до Москви взимку 1384 року. Розібравшись у справі Пимена, вони визнали за ним провину й оголосили позбавленим сану. Але Пимен таким рішенням залишився незадоволений і 9 травня 1385 року відправився до Константинополя скаржитися Патріарху на несправедливість і незаконність суду.

Патріарх вирішив скликати Собор у Константинополі для суду над Пименом у присутності тих митрополитів, які засудили його в Москві. Проте Пимен на суд не з’явився, натомість вирушивши назад на Русь.

У липні 1388 року він прибув до Москви. Константинопольський Собор заочно засудив його і позбавив архієрейської влади. Але Пимен у Москві продовжував священнодіяти і висвятив декількох єпископів. Великий Князь вступив з ним у суперечку, і Пимен був змушений 1389 року таємно поїхати в столицю Греції. По дорозі (на Чорному морі) він був схоплений і закутий в окови своїми кредиторами, яким багато заборговував під час свого возведення у сан Митрополита. Сплативши їм значну суму, він ледве звільнився, але до Константинополя не доїхав.

11 вересня 1389 року він помер у Халкідоні, був похований у церкві в ім’я святого Іоанна Предтечі.

 Митрополит Антоній (Вінницький)
 Митрополит Іосиф (Нелюбович-Тукальський)
 Митрополит Діонісій (Балабан)
 Митрополит Сильвестр (Косов)
 Святитель Петро (Могила)
 Митрополит Ісая (Копистенський)
 Митрополит Онисифір (Дєвочка)
 Митрополит Сильвестр (Белькевич)
 Митрополит Макарій (Москвитянин)
 Митрополит Іосиф (Русин)
 Митрополит Іосиф (Солтан)
 Митрополит Іона
 Митрополит Іосиф (Болгаринович)
 Святитель Макарій
 Митрополит Іона (Глезна)
 Митрополит Спиридон
 Святитель Іона (Одноушев)
 Митрополит Ісидор
 Святитель Діонісій
 Святитель Кипріан
 Святитель Олексій (Бяконт)
 Митрополит Михаїл (Рогоза)
 Митрополит Ілія (Куча)
 Митрополит Іона (Протасевич)
 Митрополит Симеон
 Митрополит Григорій ІІ (Болгарин)
 Митрополит Герасим
 Святитель Фотій
 Святитель Феогност

 
Киевская Русь
© Українська Православна Церква
Технічна підтримка Global Ukraine