Святитель Олексій (Бяконт)
Предстоятель УПЦ 
Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир

 Бiографiя
 Пастирське слово
 Проповіді
 Питання-Вiдповiдь
 Інтерв'ю

Церква 
 Новини
 Історія
 Священний Синод
 Єпископат
 Єпархії
 Монастирі
 Навчальні заклади
 Офіційні видання

Київська єпархія 
 Храми Києва

Наші святині 
 Ікони
 Святі

Фотогалерея 
 Предстоятель
 Події


Святитель Олексій (Бяконт)

1354-1378 рр.

Митрополит Московський Олексій (Бяконт Єлевферій Федорович) народився наприкінці XII століття (між 1292 й 1300 роками) у Москві в родині чернігівського боярина Федора Бяконта.

На 20-му році життя пішов у московський Богоявленський монастир і в 1320 році, перебуваючи під керівництвом старця Геронтія, прийняв чернецтво з ім’ям Олексій.

1340 року митрополит Феогност благословив його жити при своєму святительському дворі та завідувати судовими справами Церкви. 6 грудня 1352 року митрополитом Феогностом Олексій був возведений у сан єпископа Володимирського і Суздальського, а 1354 року патріархом Калістом затверджений «архієпископом Києва й великої Русі з титулом всечесного митрополита й екзарха».

З часу возведення святителя Олексія в сан митрополита розпочалася його діяльність у відновленні церков та монастирів. У 1361 році були відновлені монастирі: Чудов, Спасо-Андроніков й Олексіїв у Москві; в 1362 р. – Симонов, Серпухівський, Володарний за Москвою; у 1365 році – Костянтинів поблизу Володимира, Благовіщенський у Нижньому Новгороді.

Святитель Олексій був добрим пастирем і діяльним патріотом, розумівся на канонах, церковних та цивільних законах. Йому довелося вести напружену боротьбу за єдність Руської Церкви. Завдяки своїй наполегливості, енергії й твердості характеру в поєднанні з інтелектом та освітою він зміг піднести архіпастирську владу в Росії на небувалу висоту. Покликаний волею Божою до керування справами церковними і державними, він як першоієрарх Руської Церкви завжди залишався першомолитвенником за православних людей, церковним пастирем, людиною бездоганного чернечо-подвижницького життя. Духовно-моральний світ святителя розкривається з його повчань: до Нижегородської пастви та до всіх християн.

Найбільш яскравою рисою його характеру є гаряча й віддана любов до своєї батьківщини. Святитель Олексій був воістину мудрим державним діячем. Його сприяння великому Московському князеві Іоанну Іоанновичу остаточно підняло Москву, допомогло підпорядкувати навколишні князівства Московському та поклало початок скиненню монгольського ярма.

Після смерті великого князя Іоанна Іоанновича святитель Олексій став опікуном його малолітнього сина Дмитра. У турботі за батьківщину святитель виявив мудрість, миротворчість, строгість і водночас обережність та обдуманість.

Ризикуючи власним життям, він двічі їздив у Золоту Орду. Під час однієї з таких подорожей відкрився дивовижний дар святителя Олексія, коли він після молитви до Бога зцілив дружину хана Чанибека Тань дулу. Вдруге він їздив до грізного хана із клопотанням за всю Руську землю. Лагідною й розумною бесідою він приборкав лють хана і вдало повернувся на батьківщину, несучи мир співвітчизникам.

Смерть святителя Олексія була мирною й безболісною. Літопис повідомляє, що святий відчув наближення кончини, покликав свого духовного сина великого князя Дмитра Івановича, благословив його і заповів покласти своє тіло не в церкві, а біля вівтаря.

Згідно з іншими джерелами, перед своєю смертю він відслужив Божественну літургію і причастився Святих Таїн, потім, побажавши всім миру й любові, мирно віддав Господу свою душу.

Відійшов ко Господу митрополит Олексій 12 лютого 1378 року в Чудовому монастирі. 20 травня 1431 року в обителі обвалилася церква, в якій було поховано святителя Олексія. Каміння пошкодило труну, в якій і знайшли нетлінні мощі святителя.

 Митрополит Антоній (Вінницький)
 Митрополит Іосиф (Нелюбович-Тукальський)
 Митрополит Діонісій (Балабан)
 Митрополит Сильвестр (Косов)
 Святитель Петро (Могила)
 Митрополит Ісая (Копистенський)
 Митрополит Онисифір (Дєвочка)
 Митрополит Сильвестр (Белькевич)
 Митрополит Макарій (Москвитянин)
 Митрополит Іосиф (Русин)
 Митрополит Іосиф (Солтан)
 Митрополит Іона
 Митрополит Іосиф (Болгаринович)
 Святитель Макарій
 Митрополит Іона (Глезна)
 Митрополит Спиридон
 Святитель Іона (Одноушев)
 Митрополит Ісидор
 Святитель Діонісій
 Святитель Кипріан
 Митрополит Михаїл (Рогоза)
 Митрополит Ілія (Куча)
 Митрополит Іона (Протасевич)
 Митрополит Симеон
 Митрополит Григорій ІІ (Болгарин)
 Митрополит Герасим
 Святитель Фотій
 Митрополит Пимен
 Святитель Феогност

 
Киевская Русь
© Українська Православна Церква
Технічна підтримка Global Ukraine