Митрополит Ісидор
Предстоятель УПЦ 
Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир

 Бiографiя
 Пастирське слово
 Проповіді
 Питання-Вiдповiдь
 Інтерв'ю

Церква 
 Новини
 Історія
 Священний Синод
 Єпископат
 Єпархії
 Монастирі
 Навчальні заклади
 Офіційні видання

Київська єпархія 
 Храми Києва

Наші святині 
 Ікони
 Святі

Фотогалерея 
 Предстоятель
 Події


Митрополит Ісидор

1437-1441 рр.

Митрополит Київський і всієї Русі Ісидор був греком за походженням і народився у Фессалоніках. До 1437 року був ігуменом монастиря в ім’я святого Димитрія в Константинополі, брав участь у посольстві імператора на Базельський Собор Католицької Церкви (1434 року), де було ухвалено рішення про скликання спеціального собору для об’єднання Греко-Православної й Католицької Церков.

1437 року митрополит Ісидор був призначений Константинопольським патріархом Іосифом на руську митрополію. Це рішення мало певну мету – схилити росіян до участі в Соборі по об’єднанню Церков. У Москві Ісидор був прийнятий неохоче, тому що на Московську митрополію вже був обраний інший кандидат, з росіян, якого відправили у Константинополь для возведення в сан. Прибувши до Москви, Ісидор відразу заговорив про майбутній Собор в Італії й висловив бажання поїхати на нього як представник Руської митрополії. Великий князь Василій Васильович Темний переконував Ісидора не їздити на латинську землю й навіть забороняв йому своєю владою. Нарешті, побачивши завзятість Ісидора, погодився, взявши з нього клятву, що той нічого не принесе від латинян і міцно стоятиме за Православ’я. Однак уже в Юр’єві (Дерпті) Ісидор став на бік латинян.

На засіданнях Собору у Феррарі, а потім у Флоренції він був на боці латинян і підписав соборне визначення Церков. Від папи Ісидор одержав сан кардинала й звання «легата від ребра апостольського» для всіх північних країн. Дорогою додому в Будині, Кракові та Львові він повідомляв про з’єднання Церков і проводив літургії в латинських храмах.

1441 року, коли він повернувся з Італії в Москву, перед ним несли латинський хрест. На першій літургії, яку проводив сам митрополит, на єктеніях замість східних патріархів поминали папу Євгенія I. Після закінчення служби архідиякон став читати з амвона визначення Флорентійського Собору. Прихожани мовчали, але великий князь виступив із викривальним словом. Він назвав Ісидора вовком-хижаком, лжепастирем, єретиком, згубником християнських душ і наказав посадити його у в’язницю в Чудов монастир. Потім скликав Собор ієрархів для розгляду Флорентійських соборних постанов. Останні були визнані противними древньому православному вченню. Було вирішено закликати Ісидора до каяття й виправлення, але даремно: з ув’язнення він встиг утекти у Твер, а звідти через Литву пробрався в Рим, де одержав місце в раді кардиналів.

Ісидор був учасником оборони Константинополя 1453 року, але йому вдалося уникнути полону. Помер, за одними джерелами, 14 березня 1463 року, за іншими – 1472 року.

Це був останній митрополит, обраний і поставлений для Росії в Константинополі. З митрополитом Ісидором закінчився той період, коли наші першосвятителі обиралися в Греції, Росії або Литві, коли на Русі з’являлося одночасно два і навіть три митрополити, й відбувалися різні беззаконня від шукачів митрополичої влади.

 Митрополит Антоній (Вінницький)
 Митрополит Іосиф (Нелюбович-Тукальський)
 Митрополит Діонісій (Балабан)
 Митрополит Сильвестр (Косов)
 Святитель Петро (Могила)
 Митрополит Ісая (Копистенський)
 Митрополит Онисифір (Дєвочка)
 Митрополит Сильвестр (Белькевич)
 Митрополит Макарій (Москвитянин)
 Митрополит Іосиф (Русин)
 Митрополит Іосиф (Солтан)
 Митрополит Іона
 Митрополит Іосиф (Болгаринович)
 Святитель Макарій
 Митрополит Іона (Глезна)
 Митрополит Спиридон
 Святитель Іона (Одноушев)
 Святитель Діонісій
 Святитель Кипріан
 Святитель Олексій (Бяконт)
 Митрополит Михаїл (Рогоза)
 Митрополит Ілія (Куча)
 Митрополит Іона (Протасевич)
 Митрополит Симеон
 Митрополит Григорій ІІ (Болгарин)
 Митрополит Герасим
 Святитель Фотій
 Митрополит Пимен
 Святитель Феогност

 
Киевская Русь
© Українська Православна Церква
Технічна підтримка Global Ukraine