Митрополит Ісая (Копистенський)
Предстоятель УПЦ 
Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир

 Бiографiя
 Пастирське слово
 Проповіді
 Питання-Вiдповiдь
 Інтерв'ю

Церква 
 Новини
 Історія
 Священний Синод
 Єпископат
 Єпархії
 Монастирі
 Навчальні заклади
 Офіційні видання

Київська єпархія 
 Храми Києва

Наші святині 
 Ікони
 Святі

Фотогалерея 
 Предстоятель
 Події


Митрополит Ісая (Копистенський)

(1631-1633)

Митрополит Київський Ісая (у миру Ісаакій Копистенський) 14 жовтня 1615 року перейшов у братський Богоявленський монастир і відкрив там гуртожиток. Його призначили старшим ієромонахом монастиря, а згодом — першим ректором православного училища.

З 1616 року виконував обов’язки настоятеля Межигірського Спасо-Преображенського монастиря, опікувався Густинським монастирем. 1619 року, залишаючись настоятелем Межигірського монастиря, заснував Лубенський Мгарський монастир.

6 жовтня 1620 року був возведений у сан єпископа Перемишльського. Хіротонію звершив Єрусалимський Патріарх Феофан у Києво-Братському монастирі таємно вночі при співі патріаршого ченця через побоювання агресивної реакції поляків.

1628 року був призначений архієпископом Смоленським і Чернігівським. Польський уряд його не визнав.

20 липня 1631 року був обраний митрополитом Київським. 1632 року був усунений від керування митрополією і переведений у Києво-Печерську лавру. Замість нього митрополитом був обраний Петро (Могила).

Помер митрополит Ісая 5 жовтня 1640 року (за іншими джерелами — у 1634 році). Похований у Києво-Печерській лаврі.

14 років провів він в Антонієвій печері й був настоятелем храму, розташованому поблизу неї. Згодом у Ладинському скиті, де була ігуменею його сестра Олександра, він разом зі своїм послушником Геннадієм викопав власноруч печеру і тривалий час там жив. У єпископа він був висвячений майже одночасно з Іовом Борецьким, який тоді отримав сан митрополита. Разом з ним та іншими єпископами святитель переніс біди гоніння, яке чинили єзуїти та уніати. Засноване ним училище, подібно до інших православних духовних шкіл, було зруйноване, церква пограбована, братство розсіяне, учні й учителі вмирали у в’язницях. Сам єпископ Ісая, як і митрополит Іов, був оголошений зрадником і змушений був переховуватися поза межами своєї єпархії. Згодом звинувачення в зраді було з них знято, проте польський уряд не визнавав права митрополита Ісаї, його не допускали в єпархіальне місто й він лише здалека міг керувати своєю паствою. Гоніння та утиски в Малоросії посилилися такою мірою, що навіть київський воєвода визнав за необхідне подати скаргу королю і сенату про те, що руський народ доведений до відчаю. Після кількох кривавих повстань в Україні король був змушений дати православним певні пільги. Відновилася діяльність духовних шкіл.

Горем для митрополита Ісаї був відступ від православ’я впливового князя Ієремії Вишневецького. Саме на пожертвування його батьків були збудовані та прикрашені численні монастирі, про які піклувався єпископ Ісая. Він писав Вишневецькому листи, в яких закликав князя повернутися до православної віри. У 1632–1633 роках на сеймі, що обрав новим королем Владислава IV, уперше (від часу утвердження унії) польським урядом був визнаний православний Київський митрополит і чотири єпископи, але старому митрополитові Ісаї не довелося скористатися плодами перемоги православ’я. На тому ж сеймі було вирішено, що хворий і слабкий Ісая не зможе очолити нову напружену боротьбу з уніатами та єзуїтами. Тому митрополитом Київським був обраний молодший та енергійніший Петро Могила.

 Митрополит Антоній (Вінницький)
 Митрополит Іосиф (Нелюбович-Тукальський)
 Митрополит Діонісій (Балабан)
 Митрополит Сильвестр (Косов)
 Святитель Петро (Могила)
 Митрополит Онисифір (Дєвочка)
 Митрополит Сильвестр (Белькевич)
 Митрополит Макарій (Москвитянин)
 Митрополит Іосиф (Русин)
 Митрополит Іосиф (Солтан)
 Митрополит Іона
 Митрополит Іосиф (Болгаринович)
 Святитель Макарій
 Митрополит Іона (Глезна)
 Митрополит Спиридон
 Святитель Іона (Одноушев)
 Митрополит Ісидор
 Святитель Діонісій
 Святитель Кипріан
 Святитель Олексій (Бяконт)
 Митрополит Михаїл (Рогоза)
 Митрополит Ілія (Куча)
 Митрополит Іона (Протасевич)
 Митрополит Симеон
 Митрополит Григорій ІІ (Болгарин)
 Митрополит Герасим
 Святитель Фотій
 Митрополит Пимен
 Святитель Феогност

 
Киевская Русь
© Українська Православна Церква
Технічна підтримка Global Ukraine