Слово Блаженнішого Митрополита Володимира на вручення жезла преосвященному Луці, єпископу Васильківському
Предстоятель УПЦ 
Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир

 Бiографiя
 Пастирське слово
 Проповіді
 Питання-Вiдповiдь
 Інтерв'ю

Церква 
 Новини
 Історія
 Священний Синод
 Єпископат
 Єпархії
 Монастирі
 Навчальні заклади
 Офіційні видання

Київська єпархія 
 Храми Києва

Наші святині 
 Ікони
 Святі

Фотогалерея 
 Предстоятель
 Події


    Слово Блаженнішого Митрополита Володимира на вручення жезла преосвященному Луці, єпископу Васильківському

Преосвященний єпископе Лука, возлюблений у Христі брате!
Сьогодні у цьому святому храмі через покладання рук наших, при молитовній участі духовенства і народу Божого, ти отримав благодать архієрейства і став єпископом Церкви Христової. З цієї миті Пастиреначальником нашим Ісусом Христом тебе покликано до високого і відповідального апостольського служіння.

«Єпископство — наставляє святитель Тихон, — є перш за все не сила, почесть і влада, а діло, праця, подвиг… Життя єпископа — постійне вмирання від турбот, праці і печалей». І дійсно, чи легко бути всім для всіх? Чи легко знемагати за всіх, хто знемагає, і палати за всіх, хто спокушується? Чи легко бути «взірцем для вірних у слові, в житті, в любові, в дусі, у вірі, в чистоті»? Чи легко, коли треба, зуміти одного викрити, іншому заборонити, третього благати з усяким довготерпінням? Чи легко нести відповідальність і за себе, і за паству з пастирями? З усією відповідальністю заявляю: все це вище людських сил. Проте, що неможливо людині, можливо Богу, бо сила Божа виявляється в немочі.

Відповідальність єпископського служіння велика. Перш за все, єпископ повинен усвідомлювати себе вірним ділателем вертограду Христового і в своєму відданому служінні бути прикладом для пастви, якою він опікується. Він покликаний бути вчителем, у чистоті зберігати Апостольське Передання, проповідуючи його «щиро, як від Бога, перед Богом, в Христі». Єпископ повинен бути безперестанним молитвеником за віру Христову і дбайливим люблячим отцем ввірених йому чад.

Велика сила Божої благодаті дарована тим, кого Господь прикликає та обирає. А тому, не забувай повчання апостола Павла своєму учню Тимофію: «Нагадую тобі зігрівати дар Божий, який у тобі через покладання рук моїх». Чим цінніший дар, тим більше вимагає він уваги та обережності, тим більш необхідна турбота про нього. Цей дар Святого Духа ти повинен зігрівати в собі молитвою, постійною бадьорістю твоєї душі, ревністю про Господа, терпінням і труднощах, чистотою бажань і вчинків.

Корисно пригадати у цей момент богодухновенні слова великого пастиря і богослова святителя Григорія, який так говорить про єпископа: «Захисник Істини повинен стояти з ангелами, підносити жертви на Вишній Жертовник, священнодіяти з Христом, відновлювати творіння, відтворювати образ Божий».

Ми, як апостольські наступники, зобов’язані виконати апостольський обов’язок — повчати словом паству свою у всіх випадках життя. А якщо ми приховуватимемо істини Божественного Одкровення від людей, то не виконаємо свого обов’язку, як про це сказав апостол: «коли я благовіствую, то нічим мені хвалитися, тому що не неодмінний обов’язок мій, і горе мені, коли не благовіствую!». Але пастві треба чути не тільки добре слово — вона хоче бачити в архіпастирі і добрий приклад. Отже, не шукай особистих благ, ні зручностей, ні людської слави. Віддавай всього себе на служіння Спасителю світу, Який не мав на землі місця, де голову прихилити.

Нагадую зараз твої обов’язки не для того, щоб налякати тебе, а для того, щоб ти завжди пам’ятав ці трепетні хвилини і співвідносив життя з ідеалами архієрейського служіння. У хвилини випробувань, коли людські сили закінчуються, постарайся свої печалі покласти на Господа, бо, «коли я немічний, — говорить апостол Павел, — тоді сильний».

Замолоду ти готувався бути лікарем, щоб допомагати людям бачити красу рук Господа, але Промислом Божим уготовано тобі бути лікарем людських душ, щоб всякого, хто приходить, просвіщати світлом євангельської Істини. У чернечому постригу тебе нарекли на честь великого сповідника наших днів святителя Луки (Войно-Ясенецького), архієпископа Сімферопольського. Його життєвий подвиг, стояння за віру, любов до Вітчизни і пастви нехай будуть тобі завжди прикладом для наслідування.

Згідно з постановою Священного Синоду Української Православної Церкви, із зведенням в єпископське достоїнство тебе призначено намісником нашого ставропігійного чоловічого монастиря — Свято-Різдва Богородиці Глинської Пустині. Твій попередник багато потрудився, відроджуючи з руїн колись знамениту святу обитель. На тебе також чекає чимала робота по відновленню зруйнованого і зганьбленого безбожним часом.

Проте, піклуючись про зовнішній устрій, не забувай, що знаменитою Глинська Пустинь стала не через архітектурний ансамбль, а завдяки багатовіковому подвигу її насельників. Для багатьох поколінь монастир був місцем духовного покаяння і повчань старців. Преподобний Серафим Саровський називав Глинську Пустинь «великою школою духовного життя», алтайський місіонер преподобний Макарій (Глухарев) — «школою Христовою, найсвітлішою точкою на землі». Святитель Філарет (Дроздов) писав, що «Глинська Пустинь процвітає благодаттю», а глинські старці — «окраса чернецтва». Такого стану від Глинської Пустині чекаємо і ми. Нехай преподобні Антоній і Феодосій Печерські, засновники чернецтва на Русі, преподобні глинські отці допомагають тобі в несенні нелегкого архіпастирського хреста.

Будь гідним і вірним єпископом Української Православної Церкви.

Тепер прийми від нас цей жезл як знак архієрейської влади і сили, дарований тобі від Господа, за словами псаломника: «жезл сили Твоєї пошле Господь».

Благодаттю Божою, даною тобі, благослови віруючий народ, який молиться про тебе і чекає першого архіпастирського благословення.

 Пасхальне послання Блаженнішого Митрополита ВОЛОДИМИРА
 Слово Блаженнішого Митрополита Володимира на вручення жезла преосвященному Арсенію, єпископу Святогірському
 Блаженніший Митрополит Київський і всієї України ВОЛОДИМИР. Різдвяне послання

 
Киевская Русь
© Українська Православна Церква
Технічна підтримка Global Ukraine